środa, 6 września 2017

ŚWIEŻE DAKTYLE BARHI, JAK DOBRZE, ŻE W GDAŃSKU MOŻNA JE ZJEŚĆ :-)

No i stało się. Za kilka tygodni przyjadą do mnie świeżutkie, żółciutkie daktyle BARHI. Czas zacząć robić miejsce w lodówce!


Trochę ciekawostek

Najbardziej ciekawe jest to, że żadne inne gatunki daktyli nie są sprzedawane na etapie KHALAB (o fazach dojrzewania daktyli pisałam tu).  

Sezon na nie jest bardzo krótki. 
Gdy żółte BARHI pojawią się u Was w domu, koniecznie muszą znaleźć się w lodówce. Tam też powoli będą przechodzić swoje fazy dojrzewania i warto wgryźć zęby w każdą z nich :-). Ale jeśli chcemy by jak najszybciej przeszły do etapu RUTAB, to wystarczy kilka dni pozostawić je w temperaturze pokojowej.

Faza KHALAB - daktyle są żółte, czasami czerwono żółte, kwaskowate lecz już delikatnie słodkie, chrupiące, o wytrawnym i oryginalnym smaku.
Faza RUTAB - kolor żółtobrązowy, daktyl staje się soczysty o miodowym smaku. Lokalna ludność mówi, że jedzenie BARHI w fazie RUTAB to jak jedzenie łyżką jednoczesnie miodu i słońca.
Faza TAMAR - daktyle są już ciemnobrązowe, lekko już wysuszone, a smak przypomina karmelki.

Tak więc, jeden daktyl, a kilka smaków :-)
Poniżej jak wyglądają Barhi w trzech fazach dojrzewania. Moja ulubiona to RUTAB !


Moja rada.
Jedną część daktyli pozostawić w lodówce, a drugą gdzieś na wierzchu w kuchni, by w krótkim czasie cieszyć się miodowym smakiem. Najlepiej umieścić je w miseczce i zawinąć w folię spożywczą. Gdy zaczną pojawiać się blado brązowe plamki to będzie oznaczało, że owoc dojrzewa). Ale by zatrzymać magiczną soczystość, po tych dwóch - trzech dniach, wrzucić je znowu do lodówki. Uwierzcie mi, że po schłodzeniu, miodowa soczystość wprawi Was w nieopisaną przyjemność smakową :-)


Wartości odżywcze

Nie byłabym sobą, gdybym nie pogrzebała w internecie na temat wartości odżywczych daktyli BARHI. Tym razem nie było to łatwe zadanie, ale udało się.
Trafiłam na interesujące opracowanie naukowe ( źródło tu ). Ciekawa lektura.


Wstępna analiza świeżych daktyli


 
do badań wzięto  gatunki: 
Naghal, Khunaizy, Khalas, Barhi, Lulu, Fard, Khasab, Bushibal, Gash Gaafar, Gash Habash 


Analiza świeżych Barhi według ich faz dojrzewania


Zadziwiająco niski jest indeks glikemiczny żółtych BARHI, bo oscyluje w granicach 30 !

 Barhi w fazie dojrzewania KHALAB

Coraz częściej szukamy żywności wysokogatunkowej i świadomie zmieniamy wzorce swojej diety.
Daktyle uznano za dobre źródło przeciwutleniaczy. H
amują one
mechanizmy utleniające, które powodują choroby generatywne, takie jak choroby serca, dysfunkcje mózgu i zapalenia stawów. Zgłaszano również, że daktyle mają działanie przeciwnowotworowe, przeciwdziałają anemii, aktywizują układ immunologiczny i odpornościowy.
Chronią przed uszkodzeniami komórek oraz zmniejszają kruchość naczyń włosowatych.

Trochę o minerałach w daktylach
Potas jest niezbędny przy skurczach mięśni, pomaga kontrolować bicie serca i ciśnienie krwi.
Potas, żelazo, miedź i magnez, są niezbędne do wzrostu kości. Miedź również jest potrzebna do produkcji czerwonych krwinek. Wysoki poziom potasu w daktylach z jednocześnie niską zawartości sodu, są optymalne dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.


Miąższ daktyli zawiera głównie witaminy z grupy B takie jak B1, B2, B3, B5, B6, B9 i kwas foliowy, witaminy A i K oraz dużo błonnika.


Biorąc pod uwagę masę dobroczynnych minerałów i witamin, jest to owoc dla każdego. Dla sportowca i nerwusa, dla kobiet w ciąży i osób z anemią, bez obaw mogą spożywać je nawet cukrzycy i łasuchy :-), osoby starsze i dzieci. Duża ilość dobrych cukrów jest szybkim zastrzykiem mocnej energii, która w krótkim czasie niweluje zmęczenie, odżywia i regeneruje mięśnie.


Jeśli jesteś z Trójmiasta lub okolic i chcesz się przyłączyć do grupy zakupowej, skontaktuj się ze mną przez formularz.

źródła:
https://www.researchgate.net/publication/257303571_Date_Fruit_Composition_and_Nutrition 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12070575
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz