piątek, 15 kwietnia 2016

SURÓWKA Z KOPREM WŁOSKIM ZADZIWIAJĄCO SOCZYSTA

Anyżowy smak kopru włoskiego nie u każdego powoduje uśmiech na twarzy. A u mnie tak :-). Soczysta i aromatyczna surówka nie potrzebuje być specjalnie doprawiona. Łatwa i pyszna w swojej prostocie.


 
składniki

1/2 bulwy kopru włoskiego (około 70 g)
1 łodyga selera naciowego
1 średnie jabłko ze skórką
10 g posiekanego zielonego szczypiorku
prażone pestki dyni (dałam 5 g)
kilka liści musztadrowca, szpinaku lub sałaty
1 łyżka soku z cytryny
oliwa do smaku
nie używam ani soli ani pieprzu  


Wykonanie

Bulwę kopru włoskiego tnę wzdłuż na jak najcieńsze plasterki, seler siekam drobno, a jabłko trę na tarce. Dodaję szczypiorek i porwane liście musztardowca. Całość skrapiam sokiem z cytryny, dorzucam pestki dyni i delikatnie traktuję oliwą. Dokładnie mieszam i nie mogę się doczekać kiedy zjem. Z tych proporcji wyszła jedna porcja surówki, czyli surówka na raz.

środa, 13 kwietnia 2016

EKSPRESOWE DOMOWE MLEKO KOKOSOWE

Bez moczenia i zbędnego czarowania powstaje to oto mleko kokosowe. Używam je do owsianek, jaglanek i kawy. Zmieniając proporcje uzyskuję śmietankę, na przykład  do zupy.

 
składniki

50 g wiórków kokosowych
500 ml przegotowanej, dość gorącej wody


Wykonanie

Zagotowaną wodę odstawiam na chwilę. W tym czasie przygotowuję sitko i gazę. Połowę ilości wody i wszystkie wiórki umieszczam w kielichu miksera i miksuję na najwyższych obrotach 2-3 minuty. Przelewam mleko przez gazę (tak jak tu). Odciśnięte resztki wraz z drugą połową wody miksuję kolejne 2-3 minuty. Ponownie wyciskam gazę, a mleko przelewam do słoika. Przechowuję w lodówce do 3 dni. Wyciśnięte resztki można zastosować na wiele sposobów, na przykład do wypieków, deserów, sosów czy zup.

wtorek, 12 kwietnia 2016

HUMMUS Z MUSZTARDOWCEM A`LA WASABI

Musztardowca odkryłam robiąc zakupy na bazarze. Zaciekawił mnie kształt jego liści, kolor i smak (zdegustowałam kawałek na straganie). Od razu zakiełkował mi w głowie pomysł na hummus. Oto dzisiaj jego odsłona.
Musztardowiec należy do rodziny kapustowatych. Znany jest także jako gorczyca sarepska lub kapusta sitowata. Z jego nasion produkowana jest musztarda. Tutaj wpis w Wikipedii.
 

składniki

1 szklanka gotowanej cieciorki
1/2 szklanki gotowanego zielonego groszku (wcześniej był mrożony)
4 łyżki pasty sezamowej tahini
4 łyżki soku z cytryny
2 ząbki czosnku
5 liści zielonego musztardowca (7-mio centymetrowego)
4 łyżki bardzo zimnej wody
sól morska do smaku
do podania ulubiona oliwa i ziarenka groszku
Wykonanie

Wodę wstawiam do lodówki, by była jak najzimniejsza, lub na chwilę do zamrażalnika. W misce umieszczam wszystkie składniki oprócz wody. Całość miksuję ręcznym blenderem na jednolitą masę. Uwaga, będzie dość gęsta. Następnie, cały czas miksując, dodaję powoli wodę. Jeśli zachodzi konieczność przyprawiam do smaku lub dolewam więcej wody nie wyłączając blendera. Podaję z oliwą i groszkiem.

tak wyglądają liście musztardowca